Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ZOMBİ PC NEDİR NE İŞE YARAR ??
#1
☾ ☾ ۞ BY SİYAH ۞☽ ☽
Zombi Bilgisayar Nedir? 

[b]İnternet büyük bir okyanus ve bu okyanustaki her balık sizin gibi olmayabilir. Bazıları köpekbalığı gibi siz hiçbir şey yapmasanız da size zarar vermek isterler. Bu konuya biz deZombi bilgisayar adı verilen kavramı açıklayarak başlayalım. Bildiğimiz gibi Zombi kelime anlamı olarak, kendi bilinçleri ya da istekleri olmadan, başkası tarafından kontrol edilen yaşayan ölü olarak da ifade edebilir. Eğer bir başkası bilgisayarınızı ele geçirirse artık o bilgisayar sizin kontrolünüzden çıkar, başkası tarafından kullanılmaya başlanır ve sizin isteklerinize cevap vermez. Üstelik size de sürekli zarar verir. Çoğu zaman biz bunun farkında bile olmayız.

Nasıl Bulaşır ?
Saldırganlar bilgisayarımızı küçük boyutlu virüslü programlar kullanarak etkisiz hale getirirler. Üstelik bu işi sadece profesyonel olanlar değil hiçbir programlama bilgisi olmayan insanlar bile bu programlar sayesinde yapabiliyor. Saldırganın yapması gereken tek şey bilgisayarınıza ulaşmak. Mesela, bir siteye girdiğimizde asıl site ile birlikte açılan istenmeyen reklam pencerelerinde, hiç bir zaman hayır teşekkür ederim ya da kapat gibi butonlar bulunmaz varsa da bunları kullanmayınız. Çünkü çoğu zaman sahtedirler ve siz onlara tıkladığınız an da sizi yanlış sitelere yönlendirebilirler. Saldırganlar bu saldırıları düzenlemek için bir ağa ihtiyaç duyarlar. Oluşturdukları bu ağı da BOTNET (Bot Network) olarak ifade etmektedirler.

zombi1.jpg


Botnet Nedir?

Saldırganlar genelde 'Bot' kelimesini tercih ederler. Bot, İngilizce [b]robot kelimesinden alınmıştır. Burdan da anlaşılacağı üzere, verilen belirli görevleri yerine getiren alet de diyebiliriz. Bu Bot'ların toplamına da Botnet adı verilmiştir. Saldırganlar oluşturdukları Zombi bilgisayar topluluğuna da ordu adını vermektedirler. Bu ağ sayesinde aynı komutları aynı anda gerçekleştirip saldırı düzenleyebiliyorlar. Genellikle, gereksiz e-postalar yani SPAM maili ya da DDos atak olarak düzenlerler. Dos atak tek bir bilgisayardan yapılır. DDos atak ise birden çok bilgisayarın atak yapması anlamına gelmektedir. Bunun yanı sıra Botnet toplulukları da vardır. Bu toplulukları, birbirlerine bu havuz içinde yardım edenler ve bir diğerinin Bot'unu çalmaya çalışanlar olarak da ikiye ayırabiliriz. Bilgisayarımızın, bir kere gizliliği ihlal edildiğinde, saldırgan artık istediği herşeyi yapmakta daha özgür olarak davranır. Saldırganlar çoğu zaman kullanıcıya kendini fark ettirmemeye çalışır. Eğer saldırgan varlığını belli ederse, Bot kaybetmeyi göze almış anlamına gelmektedir. Bazı saldırganlar için bunun pek bir önemi yoktur çünkü bir sürü Bot'a sahiptir.[/b]
zombi4.png

Nasıl Anlarız?
Güvenlik duvarında (Firewall) izin verdiğiniz uygulamaları kontrol edin.

►Komut ekranını açın (CMD) ve -netstat yazıp internetinizi nelerin kullandığına bakın.

Netstat komutu altındaki durumlarda hiçbir yükleme ya da indirme yapmadığınız halde SYN_SENT yazıyorsa internetinizde bir yoğunluk var anlamına gelmektedir.Bu da zombilerden biri olma ihtimalinizi güçlendirmektedir.

►Ms-config'den başlangıçta açılan programlardan size yabancı gelenlere bakın.

►Güncel bir antivirüs ile olası tehditleri ortaya çıkarın.


Nasıl Başa Çıkabiliriz?
►Son [b]güncellemeleri yapılmiş iyi bir anti virüs programı yükleyelim.

►Her ay en az bir kere bilgisayarımızı taratalım.

►Tüm programlarımızın güncel olduğundan emin olalım yoksa onların eski güvenlikaçıklarından yararlanıp bilgisayarınıza sızabilirler.
[/b]
[/b]
*-*SEFER BİZDEN ZAFER ALLAH'TAN DIR.*-*


  


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bilgi Güvenliği Teknolojisi nedir? Nasıl Sınıflandırılır? Ragnarök 2 776 27-10-2018, Saat: 12:40
Son Yorum: insantayfun
Star DOS/DDOS Nedir? Sherlock 3 259 09-10-2018, Saat: 17:19
Son Yorum: insantayfun
Star OSI nedir? Sherlock 1 1.037 09-10-2018, Saat: 17:17
Son Yorum: insantayfun

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

ZOMBİ PC NEDİR NE İŞE YARAR ??51