Üye Ol

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tor Project
#1
Tor Project

Tor, açılımı “The Onion Routing” olan kullanıcılarının gerçek kimliklerini gizleyerek iletişim imkanı sunan bir yazılım projesidir. Tor yasal ya da yasal olmayan bir çok amaç için kullanılmaktadır. Tor internette gezinme, sohbet ve anlık mesajlaşma imkanı sağlar.

Tarihçe

Tor Projesi 1995 yılında ABD Deniz Harp Araştırma Laboratuvarı’nda Paul Syverson, Micheal Reed ve David Goldschlog tarafından, gizli servislerin çevrim içi istihbarat bilgilerini koruma amacıyla başlamıştır. Proje askeri ve istihbarat amacıyla başladığı için hedefinde mahremiyet yoktu. Sadece askeri personel ve istihbaratları maskeleme işlemi yapıyordu. Tor projesinde çalışmaların yavaş ilerlemesi sonucunda 2002 yılında Tor projesi MIT’de 2 doktora öğrencisi olan Roger Dingledine ve Nick Mathewson’a devredildi. Daha sonraki yıllarda Paul Syverson ile birlikte bu üçlü Tor projesi üzerinde çalışmışlardır. Çalışmalar ilerlerken bu projenin sadece askeri amaçlı olması ajanları korumanın daha zor olduğu kararını almalarını sağlamıştır. Bu sebeple ağın sadece askeri amaçlı değil daha geniş kitlelerinde bu ağa erişebilmesi yönünde çalışmalara başlamışlardır. İlk olarak Tor projesi Deniz Harp Araştırmaları Laboratuarından ayrılmış, daha sonra herkesin kullanabileceği şekilde tasarlanmıştır. Buradaki amaç kullanıcı sayısını arttırarak gizlenmeyi kolaylaştırmaktır. 2004 yılında Tor, açık kaynak lisanslı hale getirilmiştir. Proje açık kaynak olduğunda EFF (The Electronic Frontier Foundation) bu projeyi devraldı. Tor, ilk zamanlarında askeri bir proje olduğu için yerilmiştir. İleriki yıllarda bu projeye destek artmıştır. 2016 verilerine göre kurumsal sponsorlar hariç 4300 bireysel sponsor Tor projesine destek vermektedir.

Çalışma Yapısı

Tor, anonim ağ yapılarından onion routing mantığında çalışır. Tor üzerinden bir internet sitesine istek yolladığında en az 5 server üzerinden istek gönderilir. İstek ilk server tarafından değerlendirilir, sonra ikinci servera iletilir. Daha sonra ikinci server isteği değerlendirir ve bunu üçüncü servera iletir. Tüm bu işlemler istek gönderdiğiniz siteye erişesiye kadar devam eder. Bu işlemler gerçekleşirken bilgileriniz şifrelenir. Her server  Bilgileriniz her server geçişinde şifrelendiğinden ve bağlantı yollarken bir çok server üzerinden geçtiğinizden dolayı hangi bağlantıya giriş yapıldığını öğrenmek neredeyse imkansız olur. Bu da güvenirliliği arttırır. Hız açısından bir çok server yolu üzerinden bağlantı sağladığı için normal google üzerinden bağlantı yapmaktan daha yavaş bir bağlantı hızı sunmaktadır. Tor Browser, mozilla firefox klonudur. Firefox’un açık kaynak bir proje olmasının da katkısıyla NSA monitörlemesinden sizi büyük ölçüde koruyabilmektedir. Tor ağındaki kullanıcılara erişmek çok zor ve zahmetli bir iştir çünkü internet trafiğini 4binden fazla gönüllü server aracılığıyla yansıtarak sizin konumunuzu ve verilerinizi bulunması imkansız hale getirir.

zJ8DvO.png
Tor Çalışma Yapısı


Tor %100 Koruma Sağlar Mı?

Bu en çok tartışılan sorulardan biridir. Teknik olarak düşünüldüğü zaman %100 koruma sağlandığı söylenemez. Derinlemesine bir network takibi yapıldığında, network izleri dijital ortamda yakalanabilir. Tor sadece farklı serverlara şifreli bağlantı sağlayarak internette gezinmenizin izlenmesini zorlaştırır.
tumblr_oy11hswEcV1tryv0lo1_400.gif
Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Hakkımızda

İnsanüstü Türk forumları, tamamiyle Türkiye Cumhuriyeti'nin bir parçası olup, her daim Türk milletinin çıkarına hareket etmektedir.