Üye Ol

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 4 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Teknokrasi Nedir?
#1
İnsanlığın çözmesi gereken en büyük problem transhümanizm ise, en büyük ikinci problem yönetimdir. Demokrasi denilen bela, çoğunluğun isteklerinin hayata geçmesini sağlamaktadır. Oysa ki çoğunluk genelde yanılır veya yanıltılır.

Galileo’ya “çoğunluğun kararlarına uy” masalını anlatabilir miydiniz? Eğer çoğunluğa kalsaydı, hâlâ dünyanın düz olduğu kanısı hakim olabilirdi.
Einstein’a “çoğunluğun kararlarına uy” diyebilir miydiniz? Eğer öyle olsaydı, hala uzayın ve evrenin yapısı hakkında yanılıp duracaktık.
Doğru; tüm dünyaya karşı, tek bir kişi tarafından haykırılsa dahi doğrudur. Doğrunun hakim kılması için de, demokrasi değil teknokrasi gerekmektedir. Nedir teknokrasi? Teknolojinin ve bilimin hakimiyetidir. Bir konuda alınacak olan kararların, ağzı en çok laf yapan tarafından değil, o konunun uzmanları tarafından alınmasıdır.
Demokrasi yalandan ve yenilgiden başka birşey getirmemiştir. Halkın çoğunluğunun karar vermesi, yönetime talip olanlar için bu güruhun yönlendirilmesi problemini ortaya çıkardı. Bu problemin çözümü ise, halkın hoşuna gidecek sözler söylemek, halkın anlayacağı dilden konuşmak, doğrular gün gibi ortadayken halkın isteklerine boyun eğmek demekti.
Demokrasi rejiminin hükümranları, kendilerini halka “seçtirmek” için her türlü yalan ve oyunu çevirebilecek kapasitededirler. Bu derece yüksek sahtekarlık yeteneği barındıran insanlar ise, asla doğru kararlar alamazlar. Çünkü doğru kararlar alabilmek için, doğrunun takipçisi ve neferi olmak gerekir. Doğruların peşinde koşmaya alışmış olan insanlar ise, kimsenin ne düşündüğünü umursamadan, doğruları direkt olarak söyleyen insanlardır.
Demokrasi rejimlerinde alınan kararlar “acaba olması gereken bu mu?” sorusundan hareketle ortaya çıkmaz. Bu kararlar alınacakken sorulan soru şudur: “acaba halk hangi kararı destekler?”
Demokrasi rejiminde yöneticilerin en büyük kaygısı, oy kaygısıdır. Bir bilim merkezi kurmak siyasilere oy kazandırmayacaktır. Bunun yerine eğlence mekanları, parklar, insanların rahatça vakit geçirebileceği alanlar yaparlar. Eğitim bütçeleri ve programları, halkın üstün bir düşünce yetisine sahip olması için yapılmaz. Tam tersine, halkın daha rahat yönlendirilebilecek bir kıvama getirilmesi amaçlanır. Çünkü düşünen insan sorgulayacaktır. Sorgulamanın olduğu yerde ise maniple olayı ortadan kalkar. Maniple olmayan bir halk, yöneticiler için en büyük sorundur.
Varsayalım ki, demokratik bir ülkedeki din işleri başkanlığına yönetici belirlenecek. Kriterler nelerdir? Yeni gelecek olan yönetici, halkın dinini adam gibi öğrenmesini sağlamalı mıdır? Halkın zihnindeki yanlışları silip atmalı mıdır? Dini istismar eden, parasal veya kişisel meselelerle insanlar üzerinde hükümranlık kuranlara karşı mücadele etmeli midir? Dinin insanlar üzerindeki etkisini, pasifleştirme durumundan ilerleme durumuna çekmeli midir? İnsanları, sorgulayan bir hale getirmeli midir? Tabi ki hayır.
Kriterler şunlardır: halkın dini görüşlerini bire bir yansıtmak. Halkın kafasındaki din algısını olabildiğince övmek. Halkın dini görüşlerine aykırı olan akımlarla mücadele etmek. Halkın dini görüşünün, yönetimdeki insanlarla bire bir örtüştüğü düşüncesini, insanların beynine sokmak.
Evet, beynine sokmak!
Teknokrasi; demokrasinin tam zıttı olarak, işi ehline teslim etmektir. Bir konudaki karar hakkını, o konunun uzmanlarından oluşan bir konseye vermektir. Bu konseydeki uzmanlar, konuyu incelerler ve en doğru kararı vermeye çalışırlar. En doğru kararı verip vermedikleri, başka uzmanlar tarafından sürekli olarak denetlenmektedir. Tamamen liyakate dayalı olan teknokratik sistem, kişi kayırmanın ve torpilin ecelidir. Hiç kimse, hakkı olmayan bir makamı işgal edemez. İşini adam gibi yapmayanlar, sistemde asla barınamazlar. Devlet, adeta devasa bir makine gibi çalışır. Bu makine, sürekli olarak denetlenir ve bozuk parçalar yok edilir. Alınan her karar, bilimsel temellidir. Kararların akla ve mantığa %100 uyması zorunludur.
156 IQ, Yazar ve Mucit
#2
Teknokratlar kendi alanları dışındaki konularda söz hakkına sahip midir? Konu hakkında bilgisi olan biri cevaplarsa çok sevinirim.
(Son Düzenleme: 16-09-2017, Saat: 21:04, Düzenleyen: HaloKusajishi.)
#3
(16-09-2017, Saat: 21:04)HaloKusajishi Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Teknokratlar kendi alanları dışındaki konularda söz hakkına sahip midir? Konu hakkında bilgisi olan biri cevaplarsa çok sevinirim.

Tavsiye niteliğinde fikir beyan edebilirler, ancak bir konudaki nihai kararı, o konunun en yetkin uzmanlarından oluşan konsey belirler.
156 IQ, Yazar ve Mucit
#4
(17-09-2017, Saat: 02:59)Furkan Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(16-09-2017, Saat: 21:04)HaloKusajishi Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Teknokratlar kendi alanları dışındaki konularda söz hakkına sahip midir? Konu hakkında bilgisi olan biri cevaplarsa çok sevinirim.

Tavsiye niteliğinde fikir beyan edebilirler, ancak bir konudaki nihai kararı, o konunun en yetkin uzmanlarından oluşan konsey belirler.

Cevabınız için teşekkürler.
#5
Her şey iyi güzel, ancak şöyle bir mevzu var ki açıklığa kavuşturmak bana kalırsa bu sistem içindeki en önemli noktalardan biridir. Bir konunun en bilgili ve en donanımlı bireyi nasıl seçilebilir? Ve eğer aynı üstün yeterliliği göstermiş iki kişi varsa ve bölümün yüksek konsey masasında sadece bir tane boş yer varsa elbet bu iki yetenekli insandan birini yerleştirmek gerekecektir. Fakat bunların arasında karar vermek insani bir inisiyatif olursa sizce çarklar yine de sağlıklı döner mi?
#6
(17-09-2017, Saat: 10:22)Erlik Han Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Her şey iyi güzel, ancak şöyle bir mevzu var ki açıklığa kavuşturmak bana kalırsa bu sistem içindeki en önemli noktalardan biridir. Bir konunun en bilgili ve en donanımlı bireyi nasıl seçilebilir? Ve eğer aynı üstün yeterliliği göstermiş iki kişi varsa ve  bölümün yüksek konsey masasında sadece bir tane boş yer varsa elbet bu iki yetenekli insandan birini yerleştirmek gerekecektir. Fakat bunların arasında karar vermek insani bir inisiyatif olursa sizce çarklar yine de sağlıklı döner mi?
Yani bence teknoratik bir ülkede her birey daha bebekliğinden kendi alanında eğitim görür.Lakin bu iki kişi muhakkak birbirlerinden ayrı olur.Başardıkları , yaptıkları ,yapmayı planladıkları ve potansiyelleri bu durumda bu iki kişi arasında muhakkak biri öne çıkacaktır.
#7
Platon'un tasarısına benziyor.
#8
Teknokrasi yönetiminde yine şimdiki düzen gibi bakanlıklar, millet vekilleri oy ile belirlenmeyecek anladığım kadarıyla. Yani devleti oluşturan organları kim belirleyecek?  Yani bir mesleğin veya makamın uzmanı olan kişiler hangi kriterlere göre belirlenecek? Kariyerine göre mi, akademik başarısına göre mi, bahsi geçen konuda en tecrübeli olan kişi mi, ya da sayfada gördüğüm kadarıyla her insana bebeklikten bir MR çekilecek ve beynine bakılarak ileride hangi bilimde daha başarılı olacağı kesin ve net bir şekilde belirlenebilecek mi ?
(Son Düzenleme: 24-09-2017, Saat: 14:34, Düzenleyen: SkyTurk38.)
İSTİKBAL GÖKLERDE!#9
bence Bu harekatın ilkeleri şöyle olmalıdır:
1-Türk Transhümanizmi
2-Türk Teknokrasicilik
3-Türk Militarizmi
4-Türk Statokrasicilik
5-Türkçülük
6-Turancılık
7-Irkçılık
bu ilkeler bizim için çok gereklidir sayın mareşal Furkan bey
Gelecek Bizimdir!
Irkçı Umut Engin 
Gelecek Bizimdir! Yaşasın Türk Teknokrasisi!Yaşasın Teknokratik Turan İmparatorluğu!
#10
Peki bu sistemde çoğunluk ( halk ) bir şeyi istemezse ve bu şey bize ( meclise) göre doğruysa halkı nasıl bastırcaz yada halk isyan etmicekmi bu insanları nasıl sakin tutabileceğiz?
Bence öncelikle eğitim denen kavramın arşa yükselmesi gerekicek ama yinede tam sorunsuz bir sistem olamiyacak herkez aynı şeyi istiyemez ve bu konuda demokrasi ne kadar gelişim yerine rahatlık odaklı olsada teknokrasiye göre daha iktidarlı olmazmı?
Kendi üretdiğimiz üstün yapay zekaların sınırlar kapsamında kendini geliştirerek bizi yönetmesi hakkında ne düşünüyorsunuz ?
(Son Düzenleme: 27-12-2017, Saat: 18:10, Düzenleyen: MyDearGod.)
giphy.gif


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Teknokrasi Taraftarlarına Sorular ve Eleştiriler
Penguen
5
1.446
ThesuperiorTurk
09-05-2018, Saat: 17:20
  Türkiye'de İlk Teknokrasi Denemesi: Nihat Erim Hükümeti
Batuhan
6
36.436
HuNTeR__Fb***
12-11-2017, Saat: 00:58
  Hakanrasi Nedir?
IrkçıUmut
2
644
IrkçıUmut
25-10-2017, Saat: 18:56

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Hakkımızda

İnsanüstü Türk forumları, tamamiyle Türkiye Cumhuriyeti'nin bir parçası olup, her daim Türk milletinin çıkarına hareket etmektedir.