Üye Ol

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sibernetik Nedir?
Sibernetik

Sibernetik, Matematikçi Norbert Wiener tarafından ortaya çıkarılmış bir kavramdır. Kavramın tanımını şu şekilde yapılmıştır: 

Gerek mekanik gerekse insana yönelik bilgi sistemlerinde iletişimi denetleyip yönetme bilimi: güdümbilim

Sibernetik, insanlar ve hayvanlar arasında iletişim ve kontrol bilimi olarak önerilmiştir. Kelime anlamı yönetimdir. Weiner, fizik, elektronik, bilgisayar, felsefe, matematik, psikoloji, psikiyatri, sosyoloji, fizyoloji gibi farklı bilimler temelinde iletişim ve kontrol için ortak olan problemlerin öğrenilmesi gerektiğine değinmiştir. Bu alanların ortak özellikleri olduğuna inanan Weiner bütün bunları tek bir kavram olan 559-571 563 sibernetik adı altında birleştirdi. Sibernetiğin en önemli özelliği, canlı ve cansız sistemler arasındaki farkın bilerek önemsenmemesidir. Kısacası sibernetiği canlılar ile makineler arasındaki ilişkilerin kontrolünü araştıran bilim olarak tanımlayabiliriz.

Wiener, sibernetik kavramı için "insanın makineyle etkileşimi esnasında onun üzerindeki hâkimiyeti" benzetmesini yapmıştır. Wiener’ in diğer tespiti de tüm insanmakine etkileşimlerinde ya da ara yüz tasarımlarında insanlar arasındaki iletişimin insan-makine ve makine-makine arasındaki etkileşimler için model olarak alınmasıydı.Dolayısıyla sibernetik kavramının temeline ilham kaynağı olan şeyin, insanlar arasındaki iletişim olduğunu diyebiliriz.

Sibernetiğin, “bilim dalları arası kontrol bilimi” olarak yapılan bir tanımı da vardır. Sibernetikte, sabit bir geri beslemeyi değiştirecek herhangi bir faktör sabit işleyişte değişikliğe neden olur fikri ön plandadır. Bu fikir bize sibernetiğin, çevreden etkilenen canlı bir yönetim ve kontrol bilimi olduğunu gösterir. Sibernetik biliminde stratejinin önemi burada ortaya çıkar. Çünkü sabit bir geribeslem istiyorsak sabit bir stratejik yolumuz olmalıdır. 

Sibernetik aralarında bilgi alışverişi, ayarlama, kontrol ve yeniden mekanizmaların kurulduğu sistemleri inceleyen bir disiplindir. Bazı bilim adamları sibernetiği kendi kendini idare etme bilimi olarak ifade ederler. Sibernetik canlılarda kendi kendini düzenleyen makineler arasındaki çalışma benzerliklerini araştırır. bu bakımdan "organize varlıkların davranış bilimi" şeklinde de düşünülebilir. 

Heidegger'e felsefenin yerini ne almıştır sorusu sorulduğunda, sibernetik cevabını vermiştir. Sibernetik tarzda takdim edilen bir dünyada otomatik makineler ile canlılar arasındaki farklar ortadan kalkar. Homojen bir enformasyon süreci dünyayı nötrleştirir. Sibernetik dünya projesi; yöntemin bilim karşısındaki zaferi demektir. Sibernetik canlı cansız dünya arasındaki kontrol edilebilirliği mümkün kılar.

Sibernetik sistem yaklaşımının sosyal sistemlere uygulanabilirliği, mekanistik sistemlere göre daha üstündür. Mekanik sistemlerde feedback olmayışı sibernetik yaklaşım da böyle bir imkan sunulması onun sosyal sistemlere uyarlanmasını sağlamıştır.

Genel itibariyle sibernetik; insan-makine arasında etkileşim kuran, bütün bilim dalları için ortak olan iletişim-kontrol süreçlerini içine alan, geribeslem için pratikler yaratan mekanik sistem olarak tanımlanabilir.

Sibernetik bilimi, insan hayatına çok farklı şekillerde girmiştir. Sibernetik sayesinde yeni kavramlar ve yeni türler ortaya çıkmıştır. Bu türlerden birisi siborglardır. Siborg kavramı ile adı özdeşleşen bilim insanı Donna Haraway’dir. Ona göre: Siborg: makine ile organizmanın teorik bir zeminde ifade edilen ve fabrikasyon misali uydurulmuş birer melez olduğu durumdur. Günümüzde doğal ile yapıntı olan, zihin ile beden, kendi kendini geliştiren şey ile dıştan tasarlanan şey arasındaki farklılığı ve organizmalar ile makineler açısından geçerli olabilecek başka bir sürü ayrımın belirsiz bir noktaya geldiğinden bahseder. Bunun nedeni de sibernetiğin hayatlarımıza uygulanmasıdır.

Siborglar gibi sibernetik ile hayatımıza, “siber” ön adlı pek çok kavram girmiştir. Sibernetik çağ, sibernetik teknoloji, sibernetik kültür, siberuzay, sibernetik iletişim, sanal alem, sanal gerçeklik bunlardan bazılarıdır.
(Son Düzenleme: 19-09-2017, Saat: 17:36, Düzenleyen: Ragnarök.)
tumblr_oy11hswEcV1tryv0lo1_400.gif

Yanlış anlamayın tamamen içtenliğimle söylüyorum,yazılarınızın çoğu anlamlı ve güzel yazılar ancak çok fazla renk kullanmanız nedense benim istekli bir şekilde okumamamı sağlıyor çok fazla renk kullanmak yerine önemli yerlerin hepsini aynı renkte yazsanız çok güzel olur.
Lenin’den bahsederse karşında bir maskara,

Bir tebessüm belirsin sadece dudağında.
(19-09-2017, Saat: 17:30)Eyüp Sivrikaya Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Yanlış anlamayın tamamen içtenliğimle söylüyorum,yazılarınızın çoğu anlamlı ve güzel yazılar ancak çok fazla renk kullanmanız nedense benim istekli bir şekilde okumamamı sağlıyor çok fazla renk kullanmak yerine önemli yerlerin hepsini aynı renkte yazsanız çok güzel olur.

Haklısınız. Aslında o kadar renk kullanmamın sebebi; yazının default rengi beyaz olduğu için renklendirme yapmazsam gözü yorabileceği içindir. Karanlık ortamda bembeyaz yazıyı okumak okuyucuyu daha fazla yorar. Yine de dikkate alacağım, uyarı için teşekkürler.

(19-09-2017, Saat: 17:33)Kürşad Şahin Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(19-09-2017, Saat: 17:30)Eyüp Sivrikaya Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Yanlış anlamayın tamamen içtenliğimle söylüyorum,yazılarınızın çoğu anlamlı ve güzel yazılar ancak çok fazla renk kullanmanız nedense benim istekli bir şekilde okumamamı sağlıyor çok fazla renk kullanmak yerine önemli yerlerin hepsini aynı renkte yazsanız çok güzel olur.

Haklısınız. Aslında o kadar renk kullanmamın sebebi; yazının default rengi beyaz olduğu için renklendirme yapmazsam gözü yorabileceği içindir. Karanlık ortamda bembeyaz yazıyı okumak okuyucuyu daha fazla yorar. Yine de dikkate alacağım, uyarı için teşekkürler.

++ Yazı güncellenmiştir.
(Son Düzenleme: 19-09-2017, Saat: 17:37, Düzenleyen: Ragnarök.)
tumblr_oy11hswEcV1tryv0lo1_400.gif

(19-09-2017, Saat: 17:33)Kürşad Şahin Nickli Kullanıcıdan Alıntı:

(19-09-2017, Saat: 17:33)Kürşad Şahin Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Haklısınız. Aslında o kadar renk kullanmamın sebebi; yazının default rengi beyaz olduğu için renklendirme yapmazsam gözü yorabileceği içindir. Karanlık ortamda bembeyaz yazıyı okumak okuyucuyu daha fazla yorar. Yine de dikkate alacağım, uyarı için teşekkürler.

++ Yazı güncellenmiştir.

Böyle daha güzel bence ?
Lenin’den bahsederse karşında bir maskara,

Bir tebessüm belirsin sadece dudağında.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Hakkımızda

İnsanüstü Türk forumları, tamamiyle Türkiye Cumhuriyeti'nin bir parçası olup, her daim Türk milletinin çıkarına hareket etmektedir.