Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Siber Güvenlik/Bilgisayar Korsanlığı Nedir? Çeşitleri Nelerdir?
#1
Siber Güvenlik

Siber güvenlik, bilgisayarları ve sunucuları, mobil cihazları, elektronik sistemleri, ağları ve kötü niyetli kimselerden gelen saldırıları savunma uygulamasıdır. Bilgi teknolojisi güvenliği veya elektronik bilgi güvenliği olarak da adlandırılan siber güvenlik; bilgisayarları, ağları, programları ve verileri, istenmeyen veya yetkisiz erişime, değişime veya yıkıma karşı korumaya odaklanır. Siber Güvenlik terimi geniş kapsamlı bir terimdir. Bilgisayar güvenliğinden, Recovery'ye kadar her konuda geçerlidir.

ABD hükümeti, siber güvenlik konusunda yılda 13 milyar dolar harcıyor ancak siber saldırıların hızla gelişmeye devam ettiğini de belirtiyor. Kötü niyetli kodların çoğalmasıyla mücadele etmek ve erken tespitte yardımcı olmak için Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST) tüm elektronik kaynakların sürekli, gerçek zamanlı olarak izlenmesini öneriyor.

Siber güvenlikte mücadele edilen tehditler şunlardır: 
  • Finansal kazanımlar için sistemleri hedef alan tek kişi veya grupları, genellikle bilgi toplamayı içeren ve siyasi olarak motive edilen Cybercrime
  • Elektronik/Yazılımsal sistemleri zayıflatarak panik veya korkuya neden olan Cyberwar
  • Bilgisayarları veya ağları denetlemek için saldırganların kullandığı yaygın yöntemleri, virüsleri, solucanları, casus yazılımları ve Truva atlarını konu alan Cyberterror
Güvenlik konusunu daha iyi anlamak için bilgisayar korsanlarının ne olduklarını ve türlerini iyi bilmemiz gerekir.

Bilgisayar Korsanı (Hacker)

Bilgisayar korsanı, kabaca ağ ve bilgisayar sistemlerinden anlayan, programlama dillerine hakim olan ve bilgilerini kullanarak çeşitli sistemleri kırmaya çalışan kimselerdir.

Çeşitleri;

White Hat Hacker : Sistemlerin/yazılımların açıklarını bulup, sistemin sahibi kişi veyahut firmalara bildiren kişilerdir.

Black Hat Hacker : Sistemlerin açıklarını bulup onları sömüren, kendi lehine kullanan, bazen de sadece sistem hakkında bilgi sahibi olmak için sistemleri kıran kişilerdir.

Gray Hat Hacker : Hem iyi hem kötü olabilen korsanlardır. Bazen de beyazların aksine sistemlere izinsiz girip açıkları giderirler.

Cracker : Yazılım korsanları, programların kopya korumalarını kırarak programı izinsiz şekilde dağıtırlar ve bu işten para kazanırlar. Piyasada görülen korsan oyun ya da yazılımları, yazılım korsanları sağlar.

Phreaker : Telefon ağları üzerinde çalışan, telefon sistemlerini kırarak bedava konuşma yapan kişilerdir.

Buradan Sonrakiler Korsan Sayılmazlar


Script Kiddie : Bilgisayar korsanlığına meraklı kişilerdir. Tam olarak korsan sayılmasa da bazen kendilerini tatmin etmek için e-posta çalma gibi saldırılar yaparlar.

Lamer : Bu kişiler kendilerini korsan olarak tanıtan ama aslında bu işlerden hiç anlamayan, hazır bulduğu programları kullanarak bir şeyler yapmaya çalışan kişilerdir. Görürseniz uzaklaşınız.

Temel bilgiler bu şekilde. Diğer yazımda görüşmek üzere, esen kalın.

EROQOD.jpg
8z4amV.jpg


#2
Teşekkürler.

Ignorance is a great danger but very popular.#3
Güzel yazı olmuş, teşekkürler.


#4
Diğer ülkeler çok ciddi yatırımlar yapıyor bu konuya. Bizim ülkemizde daha yeni yeni gelişmeye başlıyor. Bakalım iyi yerlere gelir umarım.


  


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Exploit Tanımı ve Çeşitleri Ragnarök 1 776 09-10-2018, Saat: 17:19
Son Yorum: insantayfun
Star DOS/DDOS Nedir? Sherlock 3 189 09-10-2018, Saat: 17:19
Son Yorum: insantayfun
Star OSI nedir? Sherlock 1 996 09-10-2018, Saat: 17:17
Son Yorum: insantayfun

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi

Siber Güvenlik/Bilgisayar Korsanlığı Nedir? Çeşitleri Nelerdir?51