Üye Ol

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Osmanlı İmparatorluğu, 'İslam İmparatorluğu' muydu?
#1
Herkes, Osmanlı İmparatorluğu'nu bir yerlere çekmeye çalışıyor. Kimisi 'istilacı büyük Türk başbuğlarının, Türk tarihini zirveye ulaştırması' olarak tanımlıyor Osmanlı'yı, kimisi 'Türk ırkına ihanet eden Arapçı devlet' olarak... Kimisi Osmanlı'nın oluşturduğu medeniyeti 'gelmiş geçmiş ve gelebilecek en üstün medeniyet' olarak görürken, kimisi Osmanlı medeniyetine dair her şeyden nefret ediyor. Kimisi ise Osmanlı'yı 'İslam'ın sancağını taşımış, büyük bir İslam İmparatorluğu' olarak görüyor... İşte ben, bu son grubu inceleyeceğim. Bu başlıkta, etiketlere takılmadan, putçuluk yapmadan objektif bir şekilde Osmanlı'yı ve İslam'ı(Kur'an'ı) bazı noktalardan basitçe kıyas etmeye çalışacağım.

Onlar ki sözü dinlerler ve en güzeline uyarlar. Onlar, ALLAH'ın yol gösterdiği kimselerdir. Onlar akıl sahipleridir. 39/18

Osmanlı İmparatorluğu: Yönetim, babadan oğula geçer.
Kur'an: İş, ehline verilmelidir. Mevzubahis kin beslediğiniz bir topluluk bile olsa, adaleti gözetin. Atalarınızı, çevrenizi, geleneklerinizi sorgulayın.

Osmanlı İmparatorluğu: Karar mercii tek bir otoritedir: padişah.
Kur'an: Mutlak otorite sadece Allah'tır. İşleri, danışma ile yürütünüz.

Osmanlı İmparatorluğu: Fethet. İstila et. 
Kur'an: Size saldırılmadığı sürece, asla saldırmayın. Barışa yönelik işler yapın.

Osmanlı İmparatorluğu: Padişah Allah'ın yeryüzündeki gölgesidir. Halk ise padişahın kullarıdır(abd) ve statüleri 'reaya'dır(sürü, koyun sürüsü).
Kur'an: Allah, bütün eksikliklerden münezzehtir; O'nun eşi ve benzeri yoktur. Tek efendi(rab) Allah'tır, yalnızca O'na kul-köle(abd) olmak gerekir. Mü'minler "bizi güt"(rai) dememeli, "bizi gözet"(unzurna) -saygı duy, dikkate al, hesaba kat- demeli.

Osmanlı İmparatorluğu: Devletin bekası için, kardeş katli vaciptir.
Kur'an: Kim masum bir insanı öldürürse, bütün bir insanlığı öldürmüş gibidir. Zandan sakının.

Osmanlı İmparatorluğu: Haremde zevk-ü sefa mübahtır.
Kur'an: Kölecilik - cariyecilik en büyük günahtır(şirk). Zaruret hali müstesna(savaş sonrası yoksul ve yetim sahibi ortada kalmış kadınlar için, eğer aralarında adaleti gözetebileceğinizden şüphe etmiyorsanız) çok eşliliğe izin yoktur. Zina etmek ise yasaktır.

Osmanlı İmparatorluğu: Matbaa yasak!
Kur'an: İkra! (oku! / araştır! / sorgula! / analiz et! / idrak et!)

Osmanlı İmparatorluğu: Padişahı eleştirenin kellesi gider.
Kur'an: Eğer bir tartışma ortamında, Allah'ın ayetleri ile dahi alay ediliyorsa o ortamı terket, ta ki konu değişinceye kadar. Konu değişince ortama tekrar dön ve tartışmaya devam et.

Osmanlı İmparatorluğu: Rasathane'de meleklerin eteklerinin altı gözetleniyor, derhal kapatıla!
Kur'an: Evreni incele, araştır, öğren.

Osmanlı İmparatorluğu: Kanaat, şeyh-ül şeytanın fetvasından elde edilir.
Kur'an: Kanaat, akıl ile elde edilir.

Zalimlere sakın sempati duymayın, onları desteklemeyin, yoksa size ateş dokunur. Sizin ALLAH'tan başka dostlarınız yoktur, sonra size yardım da edilmez. 11/113

Daha irdelenecek nice madde var lakin gözlerinin önünde perde olmayan birisi için yeterince anlattığımı düşünüyorum. Osmanlı İmparatorluğu'nun Mısır Firavunluğundan hiçbir farkını göremiyorum. Yahut Emevilerden. Özgürlüğün olmadığı yerde İslam olmaz. Osmanlı Türkçü müdür, Arapçı mıdır, necidir bilmem. Lakin İslam ile zerre alakaları olmadıklarına yüzde yüz eminim. Sakal uzatıp şalvar giymeyle müslüman olunsaydı, en büyük müslüman Ebu Cehil olurdu, Ebu Leheb olurdu.
Üzgünüm çakma Osmanlı torunları, putlarınızı yıkmak zorundasınız. Sünnilik - Şiilik dinlerini izleyerek ancak müşrik olabilirsiniz...
Son olarak, bu şeytani düzene son vererek, İslam'a en büyük hizmeti yapan insanlardan birisi olan Mustafa Kemal Paşa'mı bu vesile ile bir kere daha saygı ve rahmetle anıyorum.
(Son Düzenleme: 29-12-2017, Saat: 21:15, Düzenleyen: feveran.)
''Hiçbir şey, korkuya dayanan saygı kadar iğrenç değildir.''  (Albert Camus)
#2
Sadece Kur'an yazmak yerine sureleri de belirtmenizi rica edeceğim. Bu şeklide yazıldığında yeterince etkili olmuyor. İnandırıcılığı da ne yazık ki azalıyor.
#3
İşte Gerçek bir Türk Soydasim.
Gayet güzel bir yazı yazmışsın
Edip Yuksel okumuşsun belli iyi gelmiş sana.
Türk Milleti Akıl ve Vicdan ve Türklük yolundan gitmelidir.
Yazınız gayet güzel.Esenlikler Dilerim.

  1. "NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE !"


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İngiltere İstihbarat Teşkilatı Osmanlı'yı İzlemek için Kurulmuş!
origana
0
521
origana
13-11-2017, Saat: 02:13
  Atalarından Ders Al -1 "Osmanlı ve Hızlı Yükselişi"
BerkntKaya
0
240
BerkntKaya
14-10-2017, Saat: 15:51
  Osmanlı'da Şehzade Eğitimi
ysfbrkn
2
9.107
ysfbrkn
17-09-2017, Saat: 13:53

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Hakkımızda

İnsanüstü Türk forumları, tamamiyle Türkiye Cumhuriyeti'nin bir parçası olup, her daim Türk milletinin çıkarına hareket etmektedir.