Üye Ol

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 2 Oy - Ortalama: 4.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İnsan beyninin internete bağlanması
Güney Afrika'daki Witwatersrand Üniversitesi'ndeki araştırmacı ekibi biyomedikal mühendisliği alanında çığır açıcı bir gelişmeye imza attı. Ekip insan beynini gerçek zamanlı olarak internete bağladıklarını bildirdiler.

Nesnelerin İnterneti kavramıyla çevremizdeki pek çok elektronik cihazın internete bağlanarak ''akıllı'' sıfatını taşımaya başladığını görmekteyiz. Bu değişimin sol halkası ise insan beyninin internete bağlanmasıyla ortaya çıkacak olan beyin-bilgisayar arayüzleri olarak değerlendiriliyor. Halihazırda Neuralink, ARM, Facebook ve DARPA gibi kurumlar bu hayali gerçeğe dönüştürmek için çalışmalarını sürdürse Güney Afrika'daki Witwatersrand Üniversitesi'nden bir araştırma ekibi insan beynini internete bağlama konusunda büyük bir gelişme kaydetti.

insan-beyni-ilk-kez-internete-baglandi93759_0.jpg 
Witwatersrand Üniversitesi'nden;Adam Pantanowitz, Jemma-Faye Chait ve Danielle Winter isimli araştırmacılar tarafından hazırlanan ve ''Brainternet'' adı verilen proje ile ilk kez insan beyni gerçek zamanlı olarak internete bağlandı. Beynin gerçek zamanlı olarak internete bağlanma süreci ise şu şekilde gerçekleşti: İlk olarak uzun süreli kullanıma uygun, taşınabilir ve internet bağlantısına sahip bir Emotiv EEG cihazı kullanıcının kafasına yerleştirildi. Sonrasında beyindeki dalgaları elektroensefalografi(EEG) sinyallerine dönüştüren Emotiv EEG cihazı, sinyalleri gerçek zamanlı olarak Raspberry Pi(kredi kartı boyutlarında olan ve maliyeti düşük bir bilgisayar) üzerine kurulan programlama arabirimine iletti.

Beyin Faaliyetleri Canlı Bir Şekilde Takip Edilebiliyor 
Bu adımların ardından araştırmacılar daha önceden kurdukları web sitesi aracılığıyla Emotiv EEG cihazını takan kullanıcının verilerini takip edebiliyor. Herkese açık bir web sitesine iletilen veriler aracılığıyla canlı bir şekilde beyindeki faaliyetler gözlemlenebiliyor. Proje hakkında konuşan öğretim üyesi ve proje sorumlusu Adam Pantanowitz, Beyinternet projesinin beyin-bilgisayar arayüzleri için yeni bir sınır olduğunu kaydetti. İnsan beyninin nasıl çalıştığı ve bilgiyi nasıl işlediği konusunda bilgi eksikliği olduğunu ifade eden Pantanowitz, ''Brainternet, bir kişinin kendi beynini ve başkalarının beynini anlamasını basitleştirmeyi amaçlıyor.'' dedi.

Ekip biyomedikal mühendisliği alanında çok önemli bir başarı elde etmiş olsa da Pantanowitz'e göre halen yolun başındalar. Ekibin artık kullanıcı ve beyin arasında daha interaktif bir deneyim amaçladığını söyleyen Pantanowitz, Brainternet'in ilerleyen dönemlerde beyne, girdi ve çıktılar olmak üzere her iki yönde de bilgi aktarımı sağlanabileceğini düşünüyor. 

Kaynak:https://futurism.com/researchers-have-linked-a-human-brain-to-the-internet-for-the-first-time-ever/

Aslında haberi ilk okuduğum zaman, dedim galiba artık çığır açtık, Muhtemelen Yapay zeka artık insan olacak derken, şuanda yayında olmayan ama benim izlediğim videoyu izledim. Sağlık Meslek eğitimim olduğu için, bir Nevi Mobil EEG Cihazı yapmışlar, Beyindeki sinyalleri inceleyen.

İron-Man filmindeki Mandarin'in olduğu kısmı hatırlayanlarınız çıkacak, Beyindeki sinyalleri 3 boyutlu bir halde hologram ekran sayesinde Kadına göstermişti. Yakın gelecekte bunun gibi birşey yapacaklarına inanıyorum.

İyi Forumlar Gülücük
Millet nelerle uğraşıyor biz nelerle uğraşıyoruz,böyle şeyleri görünce içim acıyor.
Lenin’den bahsederse karşında bir maskara,

Bir tebessüm belirsin sadece dudağında.
(17-09-2017, Saat: 20:23)Eyüp Sivrikaya Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Millet nelerle uğraşıyor biz nelerle uğraşıyoruz,böyle şeyleri görünce içim acıyor.

Şimdi sana çok kızdım!
Bu lafı diyeceğine kendin neden yapmadın arkadaşım?
Sende öğren yazılım, sende yap!
"Eli eleştirme kendini geliştir"
(17-09-2017, Saat: 21:53)CosaMetrium Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(17-09-2017, Saat: 20:23)Eyüp Sivrikaya Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Millet nelerle uğraşıyor biz nelerle uğraşıyoruz,böyle şeyleri görünce içim acıyor.

Şimdi sana çok kızdım!
insan gibi bir ünivertiye girmek için günde 6-7 saat dersmi calisalim ve ya eve ekmek parasi getirtmek için sabahtan akşama kadar mi calisalim Türkiye  şartlarında bilmsel buluş ortaya koymak gerçekten çok zor
(17-09-2017, Saat: 22:05)ugurser Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(17-09-2017, Saat: 21:53)CosaMetrium Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Şimdi sana çok kızdım!
insan gibi bir ünivertiye girmek için günde 6-7 saat dersmi calisalim ve ya eve ekmek parasi getirtmek için sabahtan akşama kadar mi calisalim Türkiye  şartlarında bilmsel buluş ortaya koymak gerçekten çok zor
İster çalış ister çalışma Gülücük Bu konuda özgürsün. Ben sana bir önceki yorumumda ipi sarkıttım, ipi kendine çekebilmek senin işin, çekemezsen bu kafada sadece yaşarsın.
(17-09-2017, Saat: 22:25)CosaMetrium Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(17-09-2017, Saat: 22:05)ugurser Nickli Kullanıcıdan Alıntı: insan gibi bir ünivertiye girmek için günde 6-7 saat dersmi calisalim ve ya eve ekmek parasi getirtmek için sabahtan akşama kadar mi calisalim Türkiye  şartlarında bilmsel buluş ortaya koymak gerçekten çok zor
İster çalış ister çalışma Gülücük Bu konuda özgürsün. Ben sana bir önceki yorumumda ipi sarkıttım, ipi kendine çekebilmek senin işin, çekemezsen bu kafada sadece yaşarsın.

Peki ben kendim için demiyorum ekmekçi milyonlarca insan  var bu insanlardan gerçekten üzerine düşünülmüş bir buluş beklemek saçmalıktan ibarettir ha mühendislik okumuş bi firmada bilim üzerine çalışıyor o da bulamıyorsa diyecek lafım yok
(18-09-2017, Saat: 18:21)ugurser Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(17-09-2017, Saat: 22:25)CosaMetrium Nickli Kullanıcıdan Alıntı: İster çalış ister çalışma Gülücük Bu konuda özgürsün. Ben sana bir önceki yorumumda ipi sarkıttım, ipi kendine çekebilmek senin işin, çekemezsen bu kafada sadece yaşarsın.

Peki ben kendim için demiyorum ekmekçi milyonlarca insan  var bu insanlardan gerçekten üzerine düşünülmüş bir buluş beklemek saçmalıktan ibarettir ha mühendislik okumuş bi firmada bilim üzerine çalışıyor o da bulamıyorsa diyecek lafım yok

Onların ekmekçi olmasının sebebi, neyse o konulara girmeyeceğim.
Erdal Demirkıran'ın bir sözü var paylaşıp konuyu kapatalım.

‘’Eğer Hiç takılmadan 10′a kadar sayabilecek düzeyde matematik,
Yemek yerken kaşığı kulağına değil de ağzına götürebilecek kadar biyoloji,
Evine bildiğin en kestirme yoldan gidebilecek kadar fizik,
Doğum tarihini ezberden söyleyebilecek kadar tarih,
Yağan şeyin kar değil yağmur olduğunu anlayabilecek kadar coğrafya,
Başkalarından yardım almadan adını yazabilecek kadar Türkçe,
Çaya şeker yerine tuz atmayacak kadar Kimya biliyorsan,
Emin ol ki senin için Hedeflerin, doğum gününde en kestirme yoldan evine gidip senin için yaptırılan doğum günü pastasının
üzerindeki yazıyı okuyarak mumları eksiksiz sayıp üfledikten sonra pastanın tadına bakıp dışarıda yağan yağmuru
seyrederek çay keyfi yapabilmen kadar kolay bir iştir…’’
(18-09-2017, Saat: 22:15)CosaMetrium Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(18-09-2017, Saat: 18:21)ugurser Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Peki ben kendim için demiyorum ekmekçi milyonlarca insan  var bu insanlardan gerçekten üzerine düşünülmüş bir buluş beklemek saçmalıktan ibarettir ha mühendislik okumuş bi firmada bilim üzerine çalışıyor o da bulamıyorsa diyecek lafım yok

Onların ekmekçi olmasının sebebi, neyse o konulara girmeyeceğim.
Erdal Demirkıran'ın bir sözü var paylaşıp konuyu kapatalım.

‘’Eğer Hiç takılmadan 10′a kadar sayabilecek düzeyde matematik,
Yemek yerken kaşığı kulağına değil de ağzına götürebilecek kadar biyoloji,
Evine bildiğin en kestirme yoldan gidebilecek kadar fizik,
Doğum tarihini ezberden söyleyebilecek kadar tarih,
Yağan şeyin kar değil yağmur olduğunu anlayabilecek kadar coğrafya,
Başkalarından yardım almadan adını yazabilecek kadar Türkçe,
Çaya şeker yerine tuz atmayacak kadar Kimya biliyorsan,
Emin ol ki senin için Hedeflerin, doğum gününde en kestirme yoldan evine gidip senin için yaptırılan doğum günü pastasının
üzerindeki yazıyı okuyarak mumları eksiksiz sayıp üfledikten sonra pastanın tadına bakıp dışarıda yağan yağmuru
seyrederek çay keyfi yapabilmen kadar kolay bir iştir…’’
Keşke her insan sizin gibi düşünse Kahkaha

Şahsen ben yaşıma göre elimden geldiğinden fazlasını yapmaya çalışıyorum
Ama üstteki arkadaşında dediği gibi "şartlara göre biraz zor",
Fakat imkansız değil..
Şartlar elbetteki işi kolaylaştırır.Ülke olarak bakalım,her üniversitede Mühendislik öğrencilerine bitirme projeleri ve tasarım projeleri veriliyor ve bu derslerde ortaya bir şey koymadan geçilmemesi gerekiyor teorik olarak.

Bu da şu demek oluyor her sene ortalama 300 mühendis mezun veren bir üniversitede 300 ayrı tasarım 300 ayrı proje deneyleri yapılmış,test edilmiş,olumlu ve ya olumsuz ürün ortaya çıkıyor.Ki bunu Türkiye geneline vurursak büyük bir gelişme katetmemiz gerekmekte.

Ama bizde olanı söyleyeyim,hocalar uğraşmak istemez,öğrenci çalışmak istemez ,internetten alır hazır makaleyi süsler,şöyle bir okur hoca ne deney ister ne test sonuçları.İki tarafta mutlu bu iş son bulur.

Zaten ekmek parası peşinde olanlardan beklenti olmaması gerektiğini düşüncesindeyim.Senin Üniversite okuyanlara şunu durumu zorlatsan,hakkını vermesi gerektiğini öğretsen,gerekiyorsa hiç mezun verilmesin bunları yapmayanı mezun etmezsen...Türkiye 2-3 kat değil katlanarak büyür.

KAZANILMIŞ  BİLGİLERİ AKILLICA KULLANMAK ZORUNDAYIZ!

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Hakkımızda

İnsanüstü Türk forumları, tamamiyle Türkiye Cumhuriyeti'nin bir parçası olup, her daim Türk milletinin çıkarına hareket etmektedir.