Üye Ol

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Enerji Paketleri
#1
Belli bir kütleyi uzayda daha uzun mesafelere göndermek için, büyük hızlara ulaşmak gerekli; bunun içinse, ya daha yüksek itme kuvveti uygulamanız ya da daha uzun bir süre boyunca uygulamanız gerekir.

Fizik ilkelerine göre; bir roket, daha uzun bir itme uygulandığında, daha hızlı gidecektir.
Örnek olarak, kütlesinin değişmemesi halinde, sabit net itme kuvveti altında hareketsizlikten başlayan bir aracı ele alalım. Bu araç, 100 saniyeden sonra, bir saniyeden 100 kat daha hızlı olur.
Roketler içinse durum farklı. Kütle aynı kalmıyor, azalıyor. Nasıl?
Malum araç yükseldikçe gaz yakmanız gerekiyor. E her yakılan bir kilogram gazda, yükselen aracın kütlesi bir kilogram daha az olur. (Ki büyük roket motorları itme için saniyeler içinde yüzlerce ton gaz yakabiliyor). Sonuç olarak; aynı itme kuvveti, hızlandırmak için daha az kütleye sahip oluyor.
Bu aslında genel bir ilke konsepti.
Travis Taylor'ın 'Introduction to Rocket Science and Engineering' adlı kitabında bu konsept için 'staging' gibi bir terim kullanılıyor ama ben tam olarak nasıl çevirebileceğimi bilemedim, sanki dil yetersiz kalıyor.  Galiba 'aşamalandırma', ya da 'evrelendirme' en uygun tanım olur.
Şuna benzer bir görselle durum ifade edilmiş:

2EL2a0.jpg

'Aşama'/ 'evre'den kasıt, işte bu aracın parçaları gibi. Uzay araçları da genellikle [b]böyle 'aşamalar'(stages) olarak bilinen birtakım bölümlerden oluşuyor.[/b]

İlk roket 'aşaması' tüm aracı hızlandırdıktan ve nihayetinde yandıktan sonra, artık onun depoları ve motorları atılır çünkü artık gerekli değildir ve ivmeyi yavaşlatan gereksiz bir ağırlıktır. Aynısı ikinci ve sonraki aşamalarda da yaşanır ve en son geriye kalan tek şey, gerekli hızla hızlandırılmış aracın mürettabatıdır. 'The Titan IV' isimli araca buradan bakabilirsiniz. Sanki üç roket yan yana birleşmiş gibi görünüyor. Vikipedi'ye göre, dış tarafta, 3 milyon pound'dan fazla, birleşik itme kuvveti ile büyük katı yakıtlı motorlar var. Bunlar yanınca merkezi çekirdekten düşüyor ve görev merkezi devam ediyor. Orta kısım kendisi, iki veya üç kademeli bir araç, ancak sıvı yakıtlı. 
Titan IV güçlendiriciden önce ise, Mars'ta 'yumuşak arazi' araçlara kullanılan 'Viking' adlı uzay aracı üzerinde Titan ailesinin (Titan III) daha küçük bir versiyonu kullanılmış. 
Viking uzay aracı, Titan III güçlendiricinin üzerine monte edilen bir Centaur roketine monte edilmiş. Bu durumda katı motorlar yanmış ve düşmüş; sonra Titan III çekirdeğinin her aşaması, Centaur ve Viking Mars uzay aracı tek başına devam edene kadar aynı şekilde yanmış ve düşmüş. Doğru anda, Centaur'un kendi motorları başlatılarak, uzay aracının Mars'a devam etmesi için gerekli hızı sağlamak için ek itme kuvveti kazanılmış.


Aslında uzayda, kütlenin yanı sıra, 'gereken hız'ları etkileyen başka faktörler de var. Örneğin bir roket, Dünya'dan ne kadar yüksek olursa atmosfer o kadar incelir ve sonuç olarak roket üzerindeki sürtünme miktarı azalır.

Uzayda atmosfer varsa da çok az vardır ve aslında sürtünme yoktur. 
Yerçekiminin çekimi, Dünya merkezinden uzaklaştıkça azalır. 
Bu etki, Dünya'nın birkaç yüz mil üzerinde yörüngede uydular için önemli olmaz; ancak uzay aracının, uzaya binlerce kilometre yolculuk ile gönderilmesinde önem kazanır.


Sonuç olarak, bir roket aracının enerjisini, patlarken atılabilecek aşamalardan geçirmek; uzaya fırlatmanın sırrı gibi bir şey olmuş. Aşama sayısı iki ila beş veya daha fazla olabiliyor.
(Son Düzenleme: 30-12-2017, Saat: 03:15, Düzenleyen: fairytal7e.)
"The truth will set you free"


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Enerji yok olamaz ise yok olan maddeleri geri getirebilir miyiz?
bymechul
3
202
R.W.v.L
18-12-2017, Saat: 20:08

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Hakkımızda

İnsanüstü Türk forumları, tamamiyle Türkiye Cumhuriyeti'nin bir parçası olup, her daim Türk milletinin çıkarına hareket etmektedir.