Üye Ol

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Enerji Biter mi?
#1
Shocked 
V3aWZvV3aWZv.jpgSoru çok açık...
Uzmanlar sık sık dünyadaki enerji kaynaklarının azaldığından bahsederler. Fakat bahsettikleri şey aslında fosil yakıtların tüketilmesidir.
Evet(?) Kimyasal enerji olan fosil yakıtları tüketiyoruz. Fakat fosil yakıtları yakınca ortaya çıkan enerji ''Isı enerjisi'' olarak doğaya salınır. 

Evrende enerji hiç bir zaman yok olmaz. Aynı şekilde yoktan da var edilemez. Fakat, enerji maddeye dönüşebilir, madde de ışık hızını geçerse enerjiye dönüşebilir. Daha basit bir şekilde açıklamam gerekirse, Evren kapalı bir çelik kutu gibidir, ne içinden bir şeyi alıp dışarı çıkabilirsiniz, ne de içini açıp bir şey koyabilirsiniz. Kutunun içerisindekiler dışarıyı göremez, dışındakiler de içindekini göremez.
Fakat böyle bir kutu nasıl olur da küçücük bir noktadan(Big bang teorisi) ortaya gelebilir?
Bu konu hala muamma ve cevabı beklenen bir sorudur. Önümüzdeki yıllar içinde öyle kalacak gibi gözüküyor.


Herneyse, biz konumuza geri dönelim. Enerji bitmez, farklı formlara ya da maddeye dönüşebilir. Ayrıca yok edilemez de, Fakat enerji evrende bitmez ama dünyada bitebilir mi? 
Cevap: Sadece evrende bizden başka akıllı yaşam formları olsaydı dünyadaki enerjiyi kendi yaşamları ve medeniyetleri için kullanabilirlerdi. Başka bir şekilde dünyadaki enerji yok olmazdı.
Çünkü ne iş yapıyorsak yapalım, (Örneğin televizyonu çalıştırmak için elektrik enerjisi gerekir, fakat televizyon çalışırken elektrik enerjisi 1-Işık enerjisi, 2-Ses enerjisi, 3-Isı enerjisi olarak 3 farklı enerji biçimine dönüşür.) kullandığımız enerji eninde sonunda ısıya dönüşecektir. Isı, sadece maddenin olduğu ortamlarda yayılabilir. Biliyoruz ki uzayda maddesel ortam yok, bu yüzden uzayda ısı yayılmaz, sadece ışık ve radyasyon dalgaları temas ettiği maddeye ısı enerjisi olarak döner. Hatta bu yüzden uzayın sıcaklığı -270.4 Celsius derece olarak ölçülmüştür. Bir maddenin ulaşabileceği en düşük sıcaklık ise -273.15 olarak ölçülmüştür. Neden uzay mutlak soğuğa ulaşmamıştır diye soracak olanlar için: (Isı enerjisine sahip maddeler, barındırdıkları  ısıya oranla uzaya doğru her zaman ufak miktarda radyasyon yayarlar. Daha yoğun ve kütleli yıldız/gezegen, çevresine daha fazla radyasyon yayar.)

 Özet olarak: Evrende madde ve enerji hiç bir zaman eksilmez, ya da artmaz. Fakat enerji değişik formlarına dönüşebilir. Yani eğer bir gün yakacak tüm fosil yakıtlarımız biterse bu enerji nereye kayboldu arkadaş demeyin, doğaya ısı olarak geçmiştir.

Bilgilerde hata ya da yanlışlık olduysa özür dilerim, konu hakkında ve yazım hakkındaki görüşlerinizi açıklamaktan çekinmeyin, çok mutlu olurum  Gülücük
(Son Düzenleme: 06-03-2018, Saat: 22:21, Düzenleyen: VioMatrix.)
İSTİKBAL GÖKLERDE!#2
Teşekkürler yazı için, enerjinin korunumu yasası Gülücük

Ignorance is a great danger but very popular.

#3
Önemli değil Gülücük Aynen öyle enerjinin korunumu yasasından, madde ve evren üzerine genel ve basit anlatımı olan bir yazı yazmaya çalıştım. Umarım beğenmişsinizdir Gülücük
İSTİKBAL GÖKLERDE!#4
Ellerinize sağlık gayet güzel bir yazı olmuş
#5
Aslında anlattığımız yada anlatmaya çalıştığımız durumlar sadece kelimerin beynimize aktardığıdir.
Enerji kelimesi kime ne ifade ettiğidir.
Yeni kelimeler kısıtlı dar kalıplaşmış olmayan ifadeler ile düşünmek gerekir.
Enerji = Yakıt
Enerji=Etkileşim
Ya öZGür YaŞa Ya Da ZoR öL...!
#6
Bir hatanı belirtmek isterim, kütlenin enerjiye dönüşmesi için ışık hızını aşmasına gerek yoktur. Genellikle gerekli zaman tanınırsa termodinamiğin ikinci kanununa dayanarak protonlar enerjiye bozunacaktır.
(Son Düzenleme: 20-12-2017, Saat: 00:26, Düzenleyen: Kenan Kömürcüoğlu.)


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bordan yeşil enerji üretilmesi
fairytal7e
3
1.764
Ergenekon
16-12-2017, Saat: 19:30

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Hakkımızda

İnsanüstü Türk forumları, tamamiyle Türkiye Cumhuriyeti'nin bir parçası olup, her daim Türk milletinin çıkarına hareket etmektedir.