Üye Ol

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ekilebilir arazi arttırma yöntemleri
#1
Üzerinde durmamız gereken konulardan birisi de bu.
Giderek ekilebilir arazilerimiz yok oluyor. Link
Bunun için toprak verimliliğini arttırmaya yönelik çalışmalara ek olarak, yeni tasarımları da düşünmemiz gerekiyor. Nasıl daha az alan ile, daha çok üretim yapabiliriz? 
Benim aklıma 'üst üste arazi fikri' geliyor.
Yani diyelim bir arazimiz var, bunun 10 metre kadar üstüne tıpkı üstü açılıp kapanabilen arabalardaki gibi bir sistem kurarak yeni bir arazi, onun da 10 metre üstüne yeni bir arazi gibi...   
Arazilerimiz dikdörtgen şeklinde olacak ve üstteki araziler, tıpkı arıların petekleri doldurma stilinde olduğu gibi altıgenlerden oluşacak. Bu altıgenler, güneş enerjisini kullanarak gün içinde sürekli konum değiştirecek ve  her katmandaki bitkinin de yeterli güneş enerjisi alması sağlanacak.
#2
Çok güzel bir fikir üretmişsiniz. Yine de ülkemiz pek çok ülkeye nazaran daha verimli ve geniş topraklara sahip. Bu alanları sadece tarımsal olarak kullanmamalıyız. Mesela Diyarbakır, Şanlıurfa ve Antalya gibi bol güneş alan yerlere güneş paneli çiftlikleri kurulabilir. Çok karlı bir sektör. Çünkü hammaddeye para ödenmiyor. Bakım/Temizlik için birkaç personel yeterli. Gerisi gökyüzüne kalmış Gülücük
YÜKSEL TÜRK!
#3
İnsanoğlu kolayı sever. İleriyi düşünmez, hele hele Türkiye'de bu fikrin uygulanabilmesi ve yatırım alması çok zor. Olsa bile yetersiz. Çok güzel düşünmüşsünüz. İnşallah ileride gerçekleşebilir.
İSTİKBAL GÖKLERDE!#4
Aynı fikir benimde aklıma geldi ama bence altıgen değil üçgen biçiminde yapılması altıgen şekle göre tarla başına daha fazla güneş ışığı alınmasını sağlar. Eğer altıgen şeklinde olursa daha az güneş ışığı geleceği için bitkilerin verimide düşecektir.

(09-10-2017, Saat: 18:55)VioMatrix Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Çok güzel bir fikir üretmişsiniz. Yine de ülkemiz pek çok ülkeye  nazaran daha verimli ve geniş topraklara sahip. Bu alanları sadece tarımsal olarak kullanmamalıyız. Mesela Diyarbakır, Şanlıurfa ve Antalya gibi bol güneş alan yerlere güneş paneli çiftlikleri kurulabilir. Çok karlı bir sektör. Çünkü hammaddeye para ödenmiyor. Bakım/Temizlik için birkaç personel yeterli. Gerisi gökyüzüne kalmış Gülücük

Zaten arkadaşımız da bunu söylemek istemiş tarlaları sanki katlı otopark gibi üst üste koyarak alandan tasarruf etmeyi amaçlamış
(Son Düzenleme: 16-11-2017, Saat: 12:22, Düzenleyen: Tabikisinsi.)
#5
Güzel bir düşünce fakat aklıma bir şey takıldı eğer tarlalar üst üste olursa güneş tam tepedeyken alt taraftaki tarlalar nasıl güneşten yararlanacak?
giphy.gif
#6
(20-11-2017, Saat: 13:46)Ernoyan Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Güzel bir düşünce fakat aklıma bir şey takıldı eğer tarlalar üst üste olursa güneş tam tepedeyken alt taraftaki tarlalar nasıl güneşten yararlanacak?

Lunaparklardaki o büyük dönen dolap varya işte öyle bi sistem düşünüyoruz
#7
(21-11-2017, Saat: 09:49)Tabikisinsi Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(20-11-2017, Saat: 13:46)Ernoyan Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Güzel bir düşünce fakat aklıma bir şey takıldı eğer tarlalar üst üste olursa güneş tam tepedeyken alt taraftaki tarlalar nasıl güneşten yararlanacak?

Lunaparklardaki o büyük dönen dolap varya işte öyle bi sistem düşünüyoruz

İlk olarak denenmesi lazım pilot bölgelerde belkide kurulması gereken sistem normal tarlalardan hem daha pahalı hem daha fazla yer kaplayabilir.Ama sorun çıkmazsa iyi bir fikir.
giphy.gif


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Hakkımızda

İnsanüstü Türk forumları, tamamiyle Türkiye Cumhuriyeti'nin bir parçası olup, her daim Türk milletinin çıkarına hareket etmektedir.