Üye Ol

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dil ve Beyin İlişkisi
Sizlere insan beyninin okuduğu bir yazıyı, sahip olduğu bilgileri nasıl hızlı bir şekilde eşleştirip, dizayn edip servise sunduğuyla ilgili bir uygulamalı örnek göstermek istiyorum. Şimdi söyleyeceğim cümleyi okuyun ve anlayın:

“Kalemin yere düşme sebebi uzay-zamanın bükülmesidir.” Bu cümle ilk okunduğunda çoğu kişi 2-3 saniyeliğine anlamaz. Ancak neredeyse hepinizin çok iyi bildiği bir şeydir bu cümle. Şimdi beynimizin bu cümleyi anlamak için geçtiği yollara KABACA bakalım:

1) Okunan: “Kalemin yere düşme”
1) Beyinde anlaşılan: “Yerçekimi!”
2) Okunan:”sebebi”
2) Beyinde anlaşılan: “yerçekiminin sebebi>>Kütleçekimi!”
3) Okunan: “uzay-zamanın bükülmesidir”
3) Beyinde anlaşılan: “olamaz! Sebebi kütleçekimidir!”
4) Beyinde çözüm arayışı:”Kütle çekimi uzay-zaman bükülmesidir”
5) “Okuduğum cümle doğrudur!”

Görüldüğü üzere çok temel olarak bu şekilde 1-2 saniyeye bu cümleyi anlarız. Kavramları birbirleriyle eşleştirerek. Anlayabileceğimiz hale çevirerek. Aslında bilim, matematik ve fizikte de bunu yaparlar zaten. Fizik dersinde işlemleri hızlandırmak için “kütle” yazmak yerine “m” sembolünü kullanırız. Çünkü düşünme ve beyinde “m” sembolünü eşleştirme hızımız, “kütle” kelimesini okuma hızımıza göre çok daha hızlıdır. Asıl değinmek istediğim noktaya geldik! Biz insanlar içimizden kendimize konuşarak düşünürüz. İçimizden düşünürken de kelimeleri kullanırız. Ve bu kelimeleri düşüncede okuyup eşleştirirken de bir vakit kaybı gerçekleşir. Tabii ki bu kayıp okumakla geçen kayıptan yine kat kat hızlıdır. Ancak yine de geliştirilebilir. Mesela sizlerin beyninde kütleçekimi olayını belirtmek için “kütleçekimi” kelimesi kullanmak yerine “kox” kelimesini kullanabilseydim daha hızlı işlemler gerçekleştirecektiniz. Yazılımla ilgilenenler dediğimi çoktan anlamıştır bile. Bir programı aynı dil ile çok daha hızlı halde yazabilirsiniz. Aynısı Türkçe için de geçerli! Programlama dilleri makineleri yönetir, Türkçe, İngilizce ise insanları yönetir. Kullanılan kelimeleri/kavramları kısaltırsak çok daha hızlı problem çözeceğimize çok daha hızlı bir işlemciye sahip olacağımıza inanıyorum. Bahsettiğim kısaltma birden olacak şey değil. On yıllar belki yüz yıl alır. Ama gelecek nesillere bu özelliğin aktarılması için bunu yapmalıyız diye düşünüyorum.
(Son Düzenleme: 18-10-2017, Saat: 23:25, Düzenleyen: VioMatrix.)
YÜKSEL TÜRK!
Kesinlikle ! Yazınızı okuduğum da acaba neler katabilirim diye düşürken aklıma "Sherlock" karakterinin, imajinasyon tekniği geldi.

Bilgiler bütününü objelere imaje ederek bir zihin haritası oluşturuyordu, böylece ulaşması gereken bilgilere bu objeler sayesine daha kolay erişiyordu.

Bu yöntemin insan ırkında dış bir tıbbi müdahale ile yahut bireylerin "öğrenilmiş olarak doğması" şeklinde kalıtımsal hale gelmesi sizce mümkün müdür ?

Fikirlerinizi merak ediyorum.

Teşekkür ederim.
(01-11-2017, Saat: 15:14)BÜYÜKTÜRK Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Kesinlikle ! Yazınızı okuduğum da acaba neler katabilirim diye düşürken aklıma "Sherlock" karakterinin, imajinasyon tekniği geldi.

Bilgiler bütününü objelere imaje ederek bir zihin haritası oluşturuyordu, böylece ulaşması gereken bilgilere bu objeler sayesine daha kolay erişiyordu.

Bu yöntemin insan ırkında dış bir tıbbi müdahale ile yahut bireylerin "öğrenilmiş olarak doğması" şeklinde kalıtımsal hale gelmesi sizce mümkün müdür ?

Fikirlerinizi merak ediyorum.

Teşekkür ederim.

Öncelikle bu fikri ortaya attığınız için teşekkür ederim. Yalnız aklıma takılan bir şey var. Bilginin kalıtsal hale gelmesi sizce tehlike arz etmez mi? İnsanın doğma, büyüme ve öğrenme evresi insana tecrübe kazandırarak orta beyine belli değerler yüklüyor. Kendisinin tecrübe ettiği şeyler daha kalıcı oluyor. Asıl içerlediğim kısım ise; masumiyetin kaybolabileceği. Duyguların yerini saf bilgi alırsa güdülerimiz ve hassasiyetlerimiz robotlaşmaz mı? Cevap bekliyorum.
卐 BAŞBUĞ 卐 | Murat YILDIRIM
YOgavz.png

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Hakkımızda

İnsanüstü Türk forumları, tamamiyle Türkiye Cumhuriyeti'nin bir parçası olup, her daim Türk milletinin çıkarına hareket etmektedir.