Üye Ol

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Beyin Fırtınası: 4 Vezir Bulmacası
4 Vezir Bulmacası

Gelin beraber bir beyin fırtınası yapalım. Kural basit, soruyu çözerken kronometre ile süre tutmanız ve çözümünüzü kağıda (ne kadar sürede çözdüğünüzü belirten zamanı da ekleyerek (Ör: 5 dk 13 sn gibi)) yazmanız gerekecek. Sonuçları burada paylaşabilirsiniz.

Başlayalım:

kare-420x420.jpg

Soru: Yukarıda gördüğünüz üzere 4*4 tipinde matrisimiz bulunmaktadır. Küçültülmüş satranç tahtası da diyebilirsiniz.  4 adet veziri birbirlerini tehdit etmeyecek şekilde karelere nasıl yerleştirirsiniz?

[Vezir: Sağa, sola, yukarı, aşağı ve çapraz hareket edebilmektedir.]

Örnek Çözüm: Vezir1=[1,1] – Vezir2=[1,2] – Vezir3=[2,3] – Vezir4=[4,1] gibi

([x=satır, y=sütun] ifade etmektedir. Bu arada örnek çözüm yanlıştır. Fikir oluşması açısından yazdım.)

Geri bildirimlerinizi “yorumlar” kısmına bekliyorum. Esen kalın.
tumblr_oy11hswEcV1tryv0lo1_400.gif

Photo 
35 Saniyede Çözdüm

Vr27XR.png
(Son Düzenleme: 10-01-2018, Saat: 17:35, Düzenleyen: RimPalace.)
2 dakikada çözdüm
Eski bir satranç oyuncusu olarak 6 saniyede çözdüm.
Ayrıca bu çözümden yerleri 1 birim farklı olacak şekilde çözmüşüm.
(Son Düzenleme: 27-01-2018, Saat: 01:44, Düzenleyen: aldacı44. Sebep: Yazım yanlışı )
Çok enteresan bir şey olmalı diye düşünürken, tak diye kafama dank etti. her köşeye bir adet koyduğumuz zaman kimsenin birbirine bir zararı dokunmuyor. Eğer oyunu yanlış anlamışsam bildirin bana tekrardan yapayım Gülücük
(27-01-2018, Saat: 12:12)CosaMetrium Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Çok enteresan bir şey olmalı diye düşünürken, tak diye kafama dank etti. her köşeye bir adet koyduğumuz zaman kimsenin birbirine bir zararı dokunmuyor. Eğer oyunu yanlış anlamışsam bildirin bana tekrardan yapayım Gülücük

Vezir düz bir şekilde ilerlerse diğer taşları haklayabilir, o yüzden her köşeye koymak yanlış olur Kahkaha
giphy.gif
(27-01-2018, Saat: 12:12)CosaMetrium Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Çok enteresan bir şey olmalı diye düşünürken, tak diye kafama dank etti. her köşeye bir adet koyduğumuz zaman kimsenin birbirine bir zararı dokunmuyor. Eğer oyunu yanlış anlamışsam bildirin bana tekrardan yapayım Gülücük

Vezirler her yöne gidebildiği için, birbirlerini yememeleri gerek. Yani öyle bir düzen yapılmalı ki hiçbir vezir birbirini yemesin.

Bu soruyu çözen arkadaşlar, biraz daha gelişmiş haline bakabilir: https://forum.insanustu.org/konu-beyin-f...acasi.html
(Son Düzenleme: 27-01-2018, Saat: 13:56, Düzenleyen: Ragnarök.)
tumblr_oy11hswEcV1tryv0lo1_400.gif

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Beyin Fırtınası: 8 Vezir Bulmacası
Ragnarök
1
761
CosaMetrium
27-01-2018, Saat: 23:06

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Hakkımızda

İnsanüstü Türk forumları, tamamiyle Türkiye Cumhuriyeti'nin bir parçası olup, her daim Türk milletinin çıkarına hareket etmektedir.